Pilates Nedir

Pilates kasları güçlendirmek,esnekliği arttırmak ve genel olarak daha sağlıklı bir olabilmek için Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş zihin yoluyla kas kontrolünü sağlamayı amaçlayan fiziksel bir güçlendirme ve rehabilitasyon metotudur.

Pilatesin yaratıcısı olan Joseph Pilates 1880 yılında Düsseldorf'ta hastalıklı bir çocuk olarak doğdu.Astım,ve Romatizma hastalığı olan J.Pilates çelimsiz vücudunu iyileştirmek ve geliştirmek için güçlendirme teknikleri geliştirmeye başladı.

Geliştirdiği tekniklerle çok güçlü bir vücuda sahip olan J. Pilates boksör olarak hayatını sürdürmeye devam etti. 1912'de İngiltere'ye taşınarak kendisi gibi boksör ve dedektiflere kendini koruma ve vücut kaslarını güçlendirme konusunda eğitmenlik yaptı.

1. Dünya Savaşı’nda tutuklanarak askeri kampa alınan Pilates çalışmalarını kamp içinde de sürdürerek hastabakıcılık yaptı ve güçlendirme ile ilgili kendi geliştirdiği tekniklerini öğretmeye başladı. Ancak o yıllarda İngiltere'de veba salgını başgösterdi ve birçok kişi ölürken J. Pilates'in kampındaki kişilerin sağlıklı kalması ve etkilenmemesi J. Pilates’in ünlenmesine ve Pilates’in hayat kurtarıcı teknik olarak tanımlanmasına neden oldu.

Pilates sistemi vücudun tüm bölümleri için egzersizler ve her çeşit aktivite için uygulamalar içerir.

Pilates 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış ve tüm zamanlarda bir adım önde olan egzersiz sistemi olmuştur. Ancak 21’inci yüzyılın başlarına kadar popüler hale gelememiştir.Şu anda ise sadece Amerika’da 10 milyondan fazla insan Pilates ile uğraşmaktadır.