Pilatesin Yararları

Pilates Tüm vücudu kapsayan egzersizler yaratarak zihin ve vücudu bir araya getirmeyi amaçlamıştır.Bahçeşehir Pilates Atölyesi’nde her bir egzersiz nefes,düzgün form ve etkin hareket kalıplarına dikkat edilerek gerçekleştirilir.

  • Pilates vücudun temelini güçlendirir.
  • Dengeyi ve koordinasyonu arttırken,günün stresini azaltır.
  • Egzersizler oldukça güvenli olup 10 ile 80 yaş arasındaki herkes için uygundur.
  • Doğru hareket etmeyi öğrenmek üzerine yoğunlaşılan Pilates’in etkileri günlük hayatta mutlaka hissedilir.

Bahçeşehir Pilates Atölyesi’nde zihinsel ve fiziksel sağlığın birarada dengede olması amaçlanır. Pilates hareketleri yaparken zihinsel konsantrasyon,harekete odaklanma, beden farkındalığı,kontrol ve hareketin akıcılığı sağlanmalıdır.Pilates’te vücut tıpkı bir ağaç gibi düşünülmelidir..Ağaç eğer gövdesi ve kökleri sağlamsa ayakta durabilir.

Bu nedenle Pilates’te özellikle karın, sırt ve kalça kaslarını eşit şekilde güçlendirip sağlam bir omurga hedeflenir. Ancak bu şekilde vücudun diğer kısımları desteklenerek sakatlanmalar azalır ve vücudun hareket özgürlüğü sağlanır.

Pilates’in kişiye uygun şekilde bilinçli yapılması, doğru egzersiz programının doğru sayı ve tekrarda hazırlanması ağrıların giderilmesi, zindeliğin arttırılması, güç ve esnekliğin sağlanmasında, spora bağlı sakatlıkların önlenmesinde çok önemlidir. Yanlış yapılan uygulamalar kişinin ağrılarının artmasına ve sakatlanmalara, bel ve boyun fıtıklarına dolayısı ile uzun tedavi süreçlerine yol açabilir.

Pilates doğru uygulandığında fiziksel ve zihinsel sağlığı düzelterek boyun, sırt, bel, eklem ağrıları, yaygın kas ağrılarını,yumuşak doku romatizma ağrılarını azaltarak, zindeliği ve konsantrasyonu arttırır.Uyku düzenini sağlar.

Pilates Klasik egzersiz programlarında çalıştırılan kaslar sürekli güçlenirken, çalıştırılmayan kaslar ise güçsüz kalır.Bu da kas dengesini bozarak kronik kas-iskelet ağrılarına ve sakatlanmalara yol açar.Bahçeşehir Pilates Atölyesi’nde kaslar bir bütün halinde sinerji içinde dengeli ve eşit şekilde çalıştırılarak kas dayanaklığı, gücü ve elastikiyeti arttırılır.

Kaslar güçlenirken hantallaşmaz,aksine elastikiyet arttıkça boyları uzar ve dayanıklılık artar. Günümüzde yoğun çalışma şartları nedeni ile yanlış duruş ve oturuş pozisyonlarında kalma,vücut mekaniğine ters bilinçsizce yapılan hareketler sonucunda oluşan kas zorlanmaları ve gerilmeleri insan hayatını ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen kronik kas ağrılarına ve kronik yorgunluğa neden olmaktadır. Düzenli Pilates yapmak doğru duruşu sağlar, zayıf kasları güçlendirir, omurgayı güçlendirerek yanlış yüklenmeleri önleyerek bel-boyun fıtığında korunmayı sağlar.